Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Piszemy LISTY DLA ZIEMI

Autor: aw
14-03-2014, 12:53

Miło nam poinformować iż nabór uczestników do drugiej edycji kampanii edukacyjnej Listy dla Ziemi idzie pełną parą. Mamy już ponad 200 000 uczestników i ponad 260 gmin.Szczegóły na portalu listydlaziemi.pl

Akcja pilotażowa organizowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w kwietniu 2013 roku odniosła duży sukces,  włączyło się w nią 350 samorządów, ok. 4000 placówek oświatowych i prawie 500 tysięcy bezpośrednich uczestników. Dlatego pomysł kontynuujemy. Dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach akcja rozrosła się do programu edukacyjnego obejmującego liczne akcje i wydarzenia ( Dzień Czystego Powietrza, trasę Ośmiokąta edukacyjnego czy Ekologicznej Sztafety Rowerowej). Zorganizujemy liczne happeningi, wystawy, warsztaty.

Głównym wydarzeniem będzie akcja Listy dla Ziemi organizowana w całym kraju 14-30 kwietnia 2014 , podczas której młodzi piszą ekologiczne listy do dorosłych. Tematyka listów, i całego programu, dotyczy palenia śmieci w piecach domowych i niskiej emisji.
Akcja promuje niestety zapominaną sztukę pisania listów jak i wykorzystuje nowoczesne metody promocji i komunikacji poprzez internet społecznościowy.

Od tego wszystko się zaczęło
Tę formę edukacji nasza fundacja wykorzystuje od początku działalności. Już w 2005 roku pisaliśmy listy do dorosłych dotyczące palenia śmieci. Teraz rozwijamy ten pomysł. Chcemy, aby nasza akcja poprzez swoją prostotę i atrakcyjną formę stała się jednym z głównych wydarzeń ekologicznych w kraju. Docelowo ma być organizowana każdego roku, ale tematy i pomysły będą się zmieniać – dodaje Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji ekologicznej ARKA.

Zakres działań podczas akcji
Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci zwracają dorosłych na problem palenia śmieci, a akcja dotrze do kolejnych uczestników – wyjaśnia Wojciech Owczarz.

Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej. Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje.
***

Dodatkowe informacje:
Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl
 

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również