Aktualności-Edukacja
Ubierz swój dom z ARKĄ, czyli uczymy się energooszczędności
17 lutego w Łodzi rozpoczęła się druga tura ogólnopolskiej trasy "Ubierz swój dom", promującej budownictwo energooszczędne i oszczędzanie energii w domach, obejmująca Bydgoszcz, Poznań i Zieloną Górę.
W łódzkiej Manufakturze odbyły się warsztaty oraz happening i konferencja prasowa o godz. 13.30 na pasażu Schillera przy ul. Piotrkowskiej w centrum Łodzi. W obu wydarzeniach wzięła udział młodzież z łódzkich szkół.
Wspólnie z dziećmi zbudowano instalację kolorowego domku o wymiarach 4,5 m x 3 m stylizowanego na budynek, który fundacja remontuje w energooszczędnym standardzie.
Celem projektu "Ubierz swó dom" , realizowanego przez FUndację Ekologiczną ARKA, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i GOspodarki Wodnej, jest promocja budownictwa energooszczędnego oraz sposobów oszczędzania energii w gospodarstwach domowych. Obejmuje on realizację 20 akcji medialnych i festynów we wszystkich województwach, w których łącznie weźmie udział 20 000 osób. W ramach akcji organizowane są happeningi, konkursy, wystawy, warsztaty. Projekt wykorzystuje nowoczesne technologie, multimedialne i internetowe.
Ważnym elementem kampanii jest realizacja interaktywnego poradnika ENERGOOSZCZĘDNI, o tym jak oszczędzać energię i pieniądze kupując, budując lub remontując dom. Można tu równiez zadać pytania ekspertowi, który rozwieje nasze wątpliwości w zakresie budownictwa energooszczędnego i pasywnego.
Kampania wspiera także nowy projekt NFOŚiGW dotyczący dopłat do energooszczędnych domów. Aż 300 mln zł rozdysponuje fundusz między osoby fizyczne, które zdecydują się na budowę domu lub kupno mieszkań o niskim zapotrzebowaniu na energię. Jego celem nadrzędnym jest wsparcie budownictwa energooszczędnego, a także uniknięcie emisji ok. 50 tys. ton dwutlenku węgla rocznie.
Polska będąca członkiem UE, aby wypełnić postanowienia polityki klimatycznej musi szukać ograniczenia emisji dwutlenku węgla na każdym polu. Jednym z nich są budynki mieszkalne oraz ogólna edukacja. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od końca 2020 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami „o niemal zerowym zużyciu energii”.
.
Na skróty
Środki
krajowe
Środki
unijne
Środki
norweskie
i EOG
Państwowe
Jednostki
Budżetowe
Pomoc
publiczna