Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

ROWER POMAGA!

Autor: aw
17-05-2016, 07:42

Kochasz jazdę na rowerze?

Podziel się tą przyjemnością z wychowankami Domów Dziecka. 

Rejestruj pokonywane dystanse na www.rowerpomaga.pl

Każde 5 000 uzbieranych wspólnie kilometrów Sponsorzy akcji nagrodzą rowerami, które otrzymają Domy Dziecka.

ROWER POMAGA LUDZIOM. Jazda na rowerze sprzyja dobremu samopoczuciu, zdrowiu i odpowiedniej kondycji.  

ROWER NIE SZKODZI ZIEMI. Rower nie emituje spalin, które zanieczyszczają powietrze, zatruwają glebę i wodę.

ROWER DAJE RADOŚĆ DZIECIOM. Dowolną odległość pokonaną na rowerze możesz zarejestrować na www.rowerpomaga.pl. Każde 5 000 kilometrów przejechanych przez dobrowolnych uczestników w dowolnym miejscu Sponsorzy akcji nagrodzą rowerami. Fundacja Ekologiczna ARKA przekaże je do Domów Dziecka. Twój udział w tej społecznej akcji przyniesie więc konkretne korzyści!

Polacy pokochali rowery. A te mają dobroczynny wpływ na zdrowie i stan środowiska naturalnego. Systematyczna jazda na rowerze m.in. poprawia kondycję (w ciągu godziny spalasz 300–600 kcal), zmniejsza stres, zwiększa pojemność płuc, natlenia krew, poprawia pracę serca. Rower nie emituje spalin i hałasu, jak robią to samochody. Komunikacja rowerowa nie zabiera wielkiej przestrzeni, jak jezdnie i parkingi. Poruszając się rowerem szybciej dotrzesz na miejsce niż autobusem, autem czy pieszo. Korzystając z roweru nie płacisz za benzynę, bilety i obowiązkowe ubezpieczenie.

W naszym klimacie na rowerze można jeździć nawet przez 9 miesięcy w roku. W wielu miejscach pojawiają się ścieżki i trasy rowerowe, a w miastach - systemy komunikacji rowerowej opierające się na stacjach-wypożyczalniach rowerów. Zagranicą działanie takich systemów jest związane z ograniczaniem ruchu samochodowego w centrach.

Rower zapewnia kontakt z przyrodą i doznania estetyczne. Jazda na rowerze dodaje optymizmu.  Ruch i wysiłek sprawia, że organizm wydziela endorfiny tak zwane hormony szczęścia.

Co możecie zrobić?

  • Dojeżdżać na rowerze do szkoły. Taką postawą najskuteczniej wpływa się na innych. Jeśli Wy możecie jeździć co dzień do szkoły na rowerze to inni także!
  • Obalajcie mity o rowerze, że to pojazd tylko dla ubogich, ekologów i dziwaków. Przygotujcie gazetkę/ulotki/zainscenizowane zdjęcia do wykorzystania w Internecie.
  • Wybierzcie najbardziej odpowiedzialnych uczniów, którzy zarejestrują się na www.rowerpomaga.pl i przejadą minimum 5 km, które dopiszą do kalkulatora na tej stronie.
  • Zorganizujcie weekendową wycieczkę rowerową i pokonany dystans zarejestrujcie na www.rowerpomaga.pl podając po kolei imię i nazwisko każdego uczestnika tej wycieczki.

Projekt realizowany przez Fundację Ekologiczną ARKA, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również