Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Konferencja podsumowująca projekt "Rok dla klimatu" - 12 maja w Warszawie

02-05-2016, 16:05

Nie tylko wnuków ale i dziadków martwią niespotykane do tej pory zjawiska pogodowe w Polsce. Czy jest to efekt zmieniającego się klimatu? Dzięki Projektowi „Rok dla klimatu” seniorzy, a w szczególności Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku mogli dowiedzieć się więcej na temat zmian klimatu i razem z wnukami aktywne zaangażować się w działania redukujące ich skutki.

Dlaczego warto mówić o zmianach klimatu?

„Za moich czasów zima to była zima a lato to lato. A co się teraz wyprawia? Czy  kto kiedyś słyszał u nas o trąbach powietrznych?  Co to jest to ocieplenie klimatu?  Czy my mamy na to wpływ? Czy możemy coś z tym zrobić?  Jedni mówią, że tak a inni, że nie. Kto mi to w końcu wyjaśni?” To tylko kilka z ważnych pytań jakie można usłyszeć na spotkaniach ze słuchaczami Uniwersytetów Trzeciego Wieku – reprezentantami wielkiej grupy społecznej osób w wieku 55+. Wśród seniorów, którzy swoje wykształcenie zdobywali w czasach gdy  nawet  w naukowych publikacjach temat „globalnego ocieplenia” i jego skutków jeszcze się nie pojawiał -  zagadnienia te są wyjątkowo słabo znane. Dla tego tak duże zaciekawienie budzi  ten temat, przy równoczesnym braku stosownych  materiałów skierowanych  do osób starszych i poruszających  te zagadnienia w sposób przystępny i  odnoszący się do praktyki dnia codziennego.

Dlatego celem projektu jest dostarczenie osobom starszym podstawowej wiedzy na temat  klimatu i jego komponentów oraz wyjaśnienie zjawiska efektu szklarniowego i  czynników odpowiedzialnych za jego powstawanie. Niezbędne jest wyjaśnienie różnych zjawisk klimatycznych i powodów ich  zwiększającego się  nasilenia i nieprzewidywalności.  Ukazana zostanie historia zmian klimatu  i dynamika wzrostu temperatury w ostatnim półwieczu. Na tym tle omówione zostaną konsekwencje zmian klimatu dla ludzkości i przyrody. Wpływ na rośliny i zwierzęta  i całe ekosystemy a w efekcie  na  dziedziny ludzkiej gospodarki korzystającej z zasobów przyrody  takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Szczególny nacisk będzie położony na konsekwencje  zmian klimatu dla zdrowia.

Jakie działania i zabawy można zaproponować seniorom?

Edukacja dla seniorów trwała przez cały 2015 rok:

  •       Szereg materiałów edukacyjnych do wykorzystania w domu i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku: publikacje, artykuły, prezentacje filmowe dostępne na naszej stronie. Zachęcamy do wspólnych przygód klimatycznych z dziećmi – wnukami lub zaprzyjaźnionymi grupami przedszkolnymi lub szkolnymi
  •            Cykl artykułów w magazynie „Żyjmy Dłużej”
  •            Akcję „Widzę, wiem, działam dla klimatu” – zabawę dedykowaną aż 40 Uniwersytetom Trzeciego Wieku,
  •            Wielki konkurs fotograficzny dla Słuchaczy wszystkich polskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku z atrakcyjnymi nagrodami

Konferencja podsumowująca projekt pdbędzie się 12 maja w Warszawie (godz 10:00-17:00), w Pałacu Kultury i Nauki.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu.

Projekt Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Rok edukacji i działań dla klimatu wśród seniorów, realizowany przez Fundację Ziemia i Ludzie, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również