Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Rzeka wiedzy - ścieżka edukacyjna przy Jastrzębskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji już otwarta!

Autor: aw
05-07-2016, 06:43

 

W dniu 9 czerwca 2016 r. odbyło się oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjnej pt. „Rzeka wiedzy”, która znajduje się na terenie oczyszczalni ścieków „Ruptawa” przy Centrum Edukacji Ekologicznej Jastrzębskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji S.A.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych miasta Jastrzębie-Zdrój, gminy Mszana i Godów, reprezentanci miasta Borszczow z Zachodniej Ukrainy, Komendant Straży Pożarnej z Jastrzębia-Zdroju, prezes i delegaci z Jastrzębskiego Koła Pszczelarzy oraz pracownicy wodociągów. Nie zabrakło również młodego pokolenia jastrzębian (dzieci z Przedszkola nr 10 i SP nr 20) oraz przedstawicieli mediów.

Inauguracji dokonał prezes JZWiK S.A. - Tadeusz Pilarski, który na wstępie przywitał przybyłych gości, wygłosił krótkie przemówienie oraz zaprosił wszystkich obecnych do zwiedzenia ścieżki dydaktyczno-ekologicznej. Następnie głos zabrała Pani Prezydent Anna Hetman, mocno podkreślając służebną role JZWiK S.A. dla społeczeństwa również w aspekcie edukacyjnym.

Nazwa „Rzeka wiedzy” nie jest przypadkowa, ścieżka dydaktyczna swoim kształtem przypomina naturalny bieg rzeki, a na jej meandrach znajduje się 14 stanowisk edukacyjnych o różnorodnej tematyce. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom związanym ze zrównoważonym rozwojem oraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) również na przykładzie JZWiK S.A. Na odwiedzających „Rzekę wiedzy” czeka m.in. kiosk multimedialny, w którym zobaczą filmy, bajki edukacyjne, zagrają w ciekawe quizy poświęcone ekologii. Dużą atrakcją jest również instalacja w kształcie ryby, a w niej stanowisko do obserwacji mikroskopowej oraz gra na ruchomych sześcianach, a także drewniane koło wodne zasilane oczyszczonymi ściekami jako przykład ekoenergii. Idąc wzdłuż ścieżki edukacyjnej można odnaleźć rodzime gatunki drzew i krzewów, które w przyszłości staną się również kolejnym punktem edukacyjnym.

Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Edukacja dla ekorozwoju”.  Oprócz budowy ścieżki edukacyjnej JZWiK S.A. przy współpracy z NFOŚiGW doposaży budynek CEE w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Zaawansowana forma przekazu informacji ma za zadanie uatrakcyjnić i wzbogacić ofertę edukacyjną oraz skutecznie dotrzeć do ogółu społeczeństwa.

W sali konferencyjnej została przedstawiona prezentacja multimedialna, dzięki której goście mieli okazję zapoznać się z dotychczasową działalnością i funkcjonowaniem CEE.

Uczestnicy otwarcia ścieżki edukacyjnej byli pod dużym wrażeniem przedsięwzięcia, jego rozmachu i nowoczesności oraz zaangażowania pracowników. Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek, drobne upominki oraz księga pamiątkowa, w której każdy mógł zostawić swój wpis.

JZWiK S.A. zadbał również o najmłodszych uczestników uroczystości. Dzieci wraz z opiekunami zostały zaproszone na inauguracyjny spacer po „Rzece Wiedzy”. Wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem cieszyła się tablica magnetyczna przedstawiająca proces eutrofizacji , foto-ścianka oraz tropy zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym. Niezwykłą atrakcyjną dla uczniów było karmienie ryb z pomostu a także prelekcja z Panem pszczelarzem, w czasie której dzieci wchodziły do kolorowych uli i mogły spojrzeć na świat oczami pszczoły. Na najmłodszych czekały również niespodzianki tj. drewniane kolorowanki z wizerunkami kropelek ( bohaterów komiksu JZWiK S.A.), kredki, balony, bańki mydlane, piłki plażowe itd. Każde dziecko miało okazję poczęstować się słodkimi nietypowymi, bo biało-niebieskimi wypiekami z dekoracyjnym delfinkiem, logo JZWiK S.A. czy kropelką. Najmłodsi uczestnicy otwarcia otrzymali również butelkę wielokrotnego użytku napełnione najcenniejszym skarbem natury czyli wodą.

Oferta CEE działającego przy JZWiK S.A.  skierowana jest do szerokiego grona odbiorców od przedszkolaka do seniora i ma za zadanie ciągły rozwój świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz nieustanne szerzenie i wprowadzanie w życie zasad ekorozwoju, który równocześnie uwzględnia wzrost gospodarczy, ochronę środowiska i odpowiedzialność społeczeństwa.

Projekt "Edukacja dla ekoRozwoju" jest realizowany przez Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji S.A., dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również