Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Permakultura - z czym to się je?

Autor: aw
20-07-2016, 08:40

Na czym polega permakultura? To taki system projektowania, który wykorzystuje różne rozwiązania pojawiające się w naturze. Innymi słowy, odtwarza się naturalne ekosystemy. W przypadku warzywnika to np. sprawdzenie, co może pomóc w tworzeniu żyznej gleby. W lesie sprzyja temu ściółkowanie – i to samo można powtórzyć w ogrodzie. Dzięki ściółkowaniu można glebę utworzyć lub odtworzyć.

Permakultura jest racjonalnym sposobem projektowania. Zakłada długofalowe, przemyślane planowanie, minimalizujące ingerencję w  ekosystem, przy zminimalizowaniu ilości produkowanych odpadów i maksymalnym wykorzystaniu dostępnych źródeł energii i wody. Permakultura to w głównej mierze polikultura – uprawa mieszana.

Takie ogrody założono m.in w miejscowościach Zagórów i Złotokłos. Takie oddolne, lokalne inicjatywy zgłosiły społeczności lokalne Towarzystwu na Rzecz Ziemi, które dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje projekt.

Inicjatywy obywatelskie na 20-lecie Towarzystwa na rzecz Ziemi

Zajęcia z permakulturą zaczęły się w Przedszkolu Świat Montessori w Złotokłosie rok temu. To jedne z pierwszych przedszkoli w Polsce, które zdecydowało się na prowadzenie warsztatów ekologicznych w tym nurcie nauki. Dzieci na zajęciach poznają zasady funkcjonowania przyrody, która ich otacza. Oprócz rozmów o przyrodzie kopią grządki, poznają zapachy, uczą się o roślinach dzikich i jak je rozpoznawać, dzieci zakładają z wychowawcami pierwsze uprawy. Chętnie poznają jakie poszczególne rośliny mają właściwości, jakie są zależności między nimi, jak ważny jest najmniejszy organizm w ekosystemie. Ogród powstaje razem z dziećmi, w tym roku powiększa się o sad ze ścieżką edukacyjną zawierającą drzewka owocowe, krzewy, zioła, powiększony zostanie też o warzywniak. Zadbano też o zwierzęta i powstały dla nich „domki” z kamienia i drewna.

Zachęcamy do obejrzenia przygotowanego w ramach projektu krótkiego filmu o ogrodach permakulturowych.

 

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również