Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Wykończyć mieszkanie… czy lasy tropikalne?

07-07-2016, 10:33


Lasy tropikalne to jedne z najbogatszych pod względem przyrodniczym miejsc na Ziemi. Na 1 hektarze występuje ok. 200 gatunków drzew, są domem dla większości gatunków zwierząt występujących na świecie.  Dzięki lasom – zielonym płucom Ziemi, oddychamy. Tymczasem co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia lasów na świecie spadła o ½. Wiele drzew wycina się nielegalnie. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii.
Obejrzyj viral i przekonaj się kto zyskuje, a kto traci najwięcej na handlu drewnem egzotycznym.


Lasy tropikalne występują przede wszystkim w trzech regionach świata: Środkowej i Południowej Ameryce, Zachodniej i Środkowej Afryce, Azji Południowo-wschodnej, przy czym największą powierzchnię zajmują lasy deszczowe w dolinie Amazonii, pokrywając aż 6,7 milionów km2. Lasy deszczowe pokrywają obecnie jedynie ok. 6% powierzchni lądów na Ziemi, a więc niespełna połowę powierzchni, którą zajmowały jeszcze 50 lat temu.  
Deforestacja ma bardzo poważne konsekwencje takie jak utrata bioróżnorodności, emisja gazów cieplarnianych (deforestacja jest źródłem ok. 15 – 20% światowej emisji gazów cieplarnianych), zaburzenia obiegu wody w ekosystemie, wzrost erozji gleb, utrata środków do życia lokalnych społeczności. Przyczyn znikania lasów tropikalnych jest wiele, ale najważniejsze z nich to przekształcanie obszarów leśnych na potrzeby uprawy palm olejowych i soi oraz wycinka drzew na handel drewnem.  


Każdego roku w wyniku wylesiania na świecie ubywa 12-15 milionów hektarów lasów, (czyli powierzchnia równa 36 boiskom do piłki nożnej w ciągu 1 minuty). W latach 90’ wg danych TRAFFIC International1 globalny handel drewnem był wart ponad 104 miliardy USD, co stanowi około 65% handlu okazami dzikiej fauny i flory na świecie. W roku 2009, wg FAO wartość ta osiągnęła już 200 miliardów USD.

Jak wynika z szacunków zawartych w raporcie WWF International „ Illegal wood for the European market” (2008) nielegalny wyrąb lasów stanowi aż 40 % z globalnego handlu drewnem na świecie a straty finansowe wynikające z tego procederu sięgać mogą nawet 15 miliardów USD rocznie. W roku 2008 szacowano, że aż  ¼ produktów pochodzenia drzewnego czyli ponad 25 mln m3, importowanych do EU pochodzi z nielegalnych źródeł3. Część z tych produktów pochodzi z lasów tropikalnych, m.in. z Indonezji, która jest światowym liderem jak chodzi o eksport drewna. Przykładem konsekwencji rosnącego popytu na egzotyczne drewno jest indonezyjska część Borneo (trzecia co do wielkości wyspa na świecie). Jest to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie występują jednocześnie orangutany, słonie i nosorożce, a każdego roku naukowcy odkrywają nowe gatunki roślin i zwierząt. Badania satelitarne wskazują, że ponad 50% nizinnych lasów tropikalnych w indonezyjskiej części Borneo, zostało wyciętych w latacj 1985 a 2001 w odpowiedzi na światowy popyt na drewno, stanowi to zniknięcie lasów o powierzchni równiej powierzchni Belgii.  
Mimo braku szczegółowych danych na temat skali nielegalnego importu drewna egzotycznego do Polski, niepokojące są dane dla UE oraz powszechna dostępność produktów w naszym kraju mebli, paneli i innych produktów z takich rodzajów drewna jak np. mahoń, ramin, palisander, afromosia. Polacy bardzo chętnie kupują egzotyczne parkiety, blaty, stoły i inne wyroby, nieświadomi faktu, że być może zostały wykonane z nielegalnie ściętych drzew. Mało kto zdaje sobie też sprawę, że istnieją systemy certyfikacji dla drewna, gwarantujące że pochodzi z legalnej wycinki, prowadzonej w sposób zrównoważony.  
Los tysięcy gatunków roślin i zwierząt zależy od przemyślanych decyzji konsumentów na całym świecie, również w Polsce.

Wejdź na stronie kampanii www.ginacegatunki.pl  i  dowiedz się więcej!


Viral GINĄCE GATUNKI – DREWNO EGZOTYCZNE stanowi część ogólnopolskiej kampanii GINĄCE GATUNKI, która jest realizowana w partnerstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Fundacji „Sztuki Wszystkie” oraz firmy BANZAI, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Środowiska.

Kampania skierowana jest do telewidzów,Internautów, turystów, konsumentów oraz do architektów wnętrz.  Celem kampanii jest podwyższenie poziomu świadomości społecznej w zakresie nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem oraz ograniczenie tego procederu szczególnie poprzez właściwe wybory konsumenckie. Głównym elementem kampanii jest cykl filmów dokumentalnych o charakterze edukacyjnym pt. „Mapa ginącego świata”.  Gospodarzem filmów jest aktor Mateusz Damięcki, a zdjęcia do cyklu realizowane były w Kenii, Sri Lance, Wietnamie oraz na Madagaskarze.  Ponadto powstały dwa virale internetowe, ulotka - mapa ginącego świata, która trafi na lotniska, a stamtąd do turystów, aplikacja na telefon – świadomy podróżnik i dwie wystawy: Nielegalny handel pamiątkami i Nielegalny handel drewnem. Szkoły, festiwale podróżnicze, instytucje zainteresowane ekspozycją wybranej wystaw realizatorzy projektu zapraszają do współpracy.


Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również