Ustawienia

Odstępy w tekście:

Czcionka:

Język:

EN

UWAGA! Oglądasz stronę archiwalną.

Aktualna strona Narodowego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest pod adresem:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/

                                                

Aktualności-Edukacja

Na wakacyjnym szlaku odwiedź Dolinę Małej Wełny

Autor: aw
18-07-2016, 08:19

 

Dolina Małej Wełny pod Kiszkowem to stosunkowo mały obszar Natura 2000 o powierzchni 1214 ha. Mimo to przedmiotem ochrony jest w nim aż 12 gatunków ptaków. Najcenniejszym fragmentem obszaru są stawy rybne w okolicach Kiszkowa. Duża atrakcyjność ornitologiczna tego miejsca powoduje wzrost zainteresowania turystycznego.

 

Stawy są częściowo ogólnodostępne, otoczone publicznymi drogami. Średnio w ciągu roku w ramach różnych imprez ornitologicznych (wycieczek, obozów obrączkarskich) oraz wycieczek indywidualnych, stawy może odwiedzać nawet ok. 1000 osób. Na tym terenie nie ma wyznaczonych szlaków, a oglądanie ptaków jest możliwe jedynie z grobli. Stawy nie posiadają także bogatej infrastruktury. Obecność wielu niezorganizowanych grup przez dłuższy czas, może powodować niepokojenie ptaków.

 

Obecnie wybudowana platforma widokowa w Brudzewku kanalizuje ruch turystyczny na tym obszarze, daje możliwość obserwacji ptaków z bezpiecznej odległości w komfortowych warunkach, bez płoszenia. Z tego miejsca jest też najlepszy widok na zlatujące się na noclegowisko gęsi, których liczebność w szczycie przelotu wynosi nawet do 80 tys. oraz żurawie, których liczba dochodzi do 1,5 tys. osobników.

 

Platforma wybudowana w ramach programu "Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju".

Realizator projektu: Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA.

W ramach projektu realizowanych jest 15 inicjatyw obywatelskich.

.

Na skróty

Środki
krajowe
 

Środki
unijne

Środki
norweskie
i EOG

Państwowe
Jednostki
Budżetowe

Pomoc
publiczna

Zobacz również