Pytania ogólne
-
Operator dokłada wszelkich starań, by nabory były przeprowadzone w sposób efektywny, bezpieczny i pozwalający na osiągnięcie zaplanowanych efektów ekologicznych. Aktualnie trwają analizy dotyczące wydłużenia naborów, o wszystkich zmianach wnioskodawcy będą informowani na bieżąco.
W zależności od sytuacji epidemiologicznej mogą zostać podjęte decyzje o wydłużeniu terminu na składanie wniosków. Informacje na ten temat będą publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
-
Formularz wniosku o dofinansowanie wraz z pomocą kontekstową dostępny jest wyłącznie w Generatorze wniosków o dofinansowanie – proszę o zalogowanie się zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-norweskie/generator-wnioskow-o-dofinansowanie/ oraz pobranie odpowiedniego formularza.
Pomoc kontekstowa zawarta jest w formularzu wniosku o dofinansowanie – wyświetla się po prawej stronie w każdej zakładce wniosku.
Wniosek o dofinansowanie dostępny jest na stronie: https://gwd.nfosigw.gov.pl.
-
Zgodnie z ogłoszeniem o naborze Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami należy składać w języku polskim. Dodatkowo w języku angielskim należy przedstawić: list intencyjny, umowę partnerską lub inne potwierdzenie współpracy partnerów (dotyczy projektów partnerskich z podmiotami spoza Polski, w szczególności z Państw-Darczyńców); krótkie podsumowanie opisu projektu wraz z uzasadnieniem potrzeby realizacji Projektu oraz roli Partnerów (zawarte we wniosku o dofinansowanie - zakładka Summary).
-
Tak.
NFOŚiGW uruchomił specjalny program pożyczkowy przeznaczony dla beneficjentów MF EOG. Istnieje możliwość jednoczesnego ubiegania się o dotację (z MF EOG) i pożyczkę preferencyjną (ze środków NFOŚiGW).
Wnioski o pożyczkę mogą być składane w dowolnym momencie realizacji inwestycji, ale muszą wpłynąć po złożeniu wniosku o dofinansowanie ze środków MF EOG.
-
W Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu beneficjentem środków może być tylko firma zarejestrowana w Polsce. Inwestycja powinna zostać zrealizowana na terenie Polski.
Oczywiście istnieje możliwość realizacji niektórych zadań poza terenem Polski np. u partnera (np. wizyta studyjna, konferencja - w celu wymiany doświadczeń), czy wypracowania dobrych praktyk dla ochrony terenów prawnie chronionych, które występują jednocześnie na obszarze PL i kraju sąsiedniego, natomiast główne działania projektu powinny być realizowane w Polsce.
Jednocześnie zachęcamy do wymiany doświadczeń oraz innej współpracy z partnerami z Państw Darczyńców.
-
Partnerem projektu może być firma zarejestrowana w innym kraju, ale nie są za to przyznawane punkty. Punkty przyznawane są tylko za partnerstwa pomiędzy podmiotami polskimi a podmiotami z Państw Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein).
-
W celu wsparcia procesu nawiązywania partnerstw z Partnerami pochodzącymi z Państw Darczyńców, Operator Programu podejmuje działania mające na celu ułatwienie tego procesu. Są to m.in:
- organizacja spotkań sieciujących. W obszarach Klimat i Środowisko spotkanie match-makingowe odbyło się 03.03.2020 r. ,
- publikacja Podręcznika dot. zawierania partnerstw, który jest również załącznikiem do ogłoszeń o naborze wniosków,
- publikowana i aktualizowana na bieżąco lista podmiotów zainteresowanych nawiązaniem partnerstwa (https://www.gov.pl/web/climate/partnership).
Zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej: https://eeagrants.org/partnership-opportunities
.
Aktualności
Na skróty
Środki
krajowe
Środki
unijne
Środki
norweskie
i EOG
Państwowe
Jednostki
Budżetowe
Pomoc
publiczna